Slovenský dizajn, slovenský vývoj a slovenská výroba. Týmto prívlastkom sa dnes už môže pochváliť len máloktorá firma na Slovensku. Spoločnosť Microwell, s.r.o. zo Šale, sa už vyše dve desaťročia venuje výrobnej a obchodnej činnosti, ktorá šíri dobré meno do celej Európy nie len samotnej spoločnosti, ale aj Slovenskej republike. Na výstave Aqua-term Slovensko 2013 získala spoločnosť Microwell, s.r.o. dva krát cenu Produkt roka. O odvlhčovaní a kúrení bazénov sme sa porozprávali s konateľom spoločnosti Microwell, s r.o, pánom Ing. Tiborom Kovácsom.

 

microwellIng. Tibor Kovács, jednatel společnosti -Microwell, s. r. O

 

Bola česť dva krát získať cenu produkt roka?

 

Áno. Získanie ceny vnímame ako príjemné ohodnotenie nášho neustáleho úsilia uspieť so slovenským produktom v zahraničí.

 

Kam exportujete svoje produkty?

 

Do 16 krajín Európy a Turecka. Pokiaľ ide o predaj na Slovensku a v Českej republike, je pomer predaja približne 80/20 v prospech zahraničia. K Slovensku a Česku máme zvláštny vzťah nakoľko na Slovensku máme centrálu a v Čechách máme 3 pobočky
v Prahe, Ostrave a Brne.

 

Slovenský produkt, znie to zaujímavo, ale pre mnohé krajiny Európy možno niečo neznáme, používate aj pseudonym „Made in EU“?

 

Áno. Hlavne pri úvodných rokovaniach je potrebné vstúpiť na zahraničný trh ako produkt Európskej Únie. Keď však partneri navštívia našu spoločnosť a vidia moderne vybavený vývoj, našich špičkových odborníkov a organizáciu výroby, výlučne používame označenie Made in Slovakia.

 

Ako vidíte zmenu dopytu so vzrastajúcou konkurenciou z Ázie?

 

Konkurenciu z Ázie vnímame. Sú spotrebitelia, ktorých zaujíma cena a sú takí, ktorých zaujíma špičková technológia a moderný dizajn.  Podľa toho existujú aj dve skupiny distribútorov. Pomer ázijskej produkcie má rastúci trend, ale stále tu jestvuje silný trh hladný po skutočne špičkových výrobkoch.

 

V čom vidíte Vašu konkurenčnú výhodu?

 

Máme špičkovú kvalitu, široký výber dizajnu a príslušenstva a sme veľmi flexibilný
k požiadavkám trhu.

 

Spomenuli ste kúrenie, aké sú trendy vo vykurovaní bazénov ?

 

Tepelné čerpadlá. V porovnaní s kúrením plynom alebo elektrickou energiou je tepelné čerpadlo momentálne najefektívnejší spôsob vykurovania bazénov, kedy platíte len okolo 20 % tepla. Aj solárne panely sú výborne, bohužiaľ  iba na pár týždňov možno mesiacov v roku. S tepelným čerpadlom sa však kúpete v 30°C vode od konca marca do konca októbra, pričom priemerne platíte jednu pätinu tepla. A samozrejme slnko
v noci nesvieti.

 

Ale vstupná investícia v prípade tepelného čerpadla je predsa dosť vysoká.

 

Ani zďaleka. Priemerne sa návratnosť tepelného čerpadla pohybuje na úrovni 2 rokov. V krajinách s relatívne nízkymi cenami energie ako Bulharsko to je o niečo viac. Okrem vstupných nákladov je treba znať aj prevádzkové náklady. Zatiaľ čo pred 20 rokmi sa majitelia bazénov pozerali predovšetkým na vstupné náklady a okrajovo sa  zaujímali o prevádzkové náklady, dnes je ťažisko jednoznačne na prevádzkových nákladoch. Tepelné čerpadlo nie je aktuálny hit, je to technológia aktuálne najefektívnejšieho vykurovania, ktorá je dostupná dlhé roky. S rastúcimi cenami energií bude popularita tepelných čerpadiel pokračovať.